Ahoj,

x let jsem snila, že bych se vydala na dalekou cestu a poznávala svět.
Nu a sny jsou od toho, abychom si je plnili :).

Co se týče Zélandu, nahraji sem pár doporučení pro všechny, kteří se sem chtějí vydat a žít tu nějakou dobu jako cestovatel, který si na své cesty chce taky něco přivydělat sezónní prací.

Ve zkratce pro (budoucí)  majitele Working Holiday víz:

1.) Ubytování:
Po příjezdu se ubytujte někde, kde vám dají potvrzení o pobytu (hotel, motel, backpacker….) – potřebujete při zařizování bankovního účtu tzv. „proof of adress“, tedy důkaz, že někde bydlíte. Bez toho se nehnete. Sami jsme prošli asi 5 bank na NZ a nikde se s námi s potvrzením o ubytku u kamarádky nechtěli bavit. Pokud tedy bydlíte u kamarádů, zaplaťte si klidně jen jednu noc v nejlevnějším backpackeru, ať vám vydají papír, že tam máte střechu nad hlavou. Pokud se chcete dostat z letiště a u toho poklábosit s pozitivním človíčkem, který vám rád pomůže, obraťte se na Hanku Růžičkovou, prezidentku Českého spolku v Aucklandu.V případě potřeby vám dokáže poradit se spoustou věcí a taky ubytovat na pár dní, když bude nutná potřeba.

2.) Auto:
Bez auta jste na NZ jako bez ruky.
My před samotnou cestou strávili hodiny na netu lustrováním nabídek. Na FB je mnoho skupin týkajících se backapeckerů na NZ včetně prodeje aut.  Můžete taky kouknout na server www.trademe.co.nz.
Pár poznatků:

  • Pokud se bojíte vysokých prvotních nákladů v podobě tzv. potkaných rozvodů, jděte do auta s rozvodovým řetězem namísto pryžového řemenu.
  • Honda Oddysey má malo úložného prostoru
  • Nafta je asi o půlku levnější než benzín, ale platíte daň za ujeté km u naftových vozů, u benzínových nikoliv
  • WOF – technická, u aut starších každých 6 měsíců musíte k mechanikovi, ten zkontroluje stav auta, případně opraví, co je třeba. Je to obdobná schíza jako v ČR :). Cena za WOF je cca 35 NZD + případný servis na autě.
  • Mechanik ve Wellingtonu – Thomas (jeho táta je původem z Polska) dokáže sehnat mírně opotřebené díly dle potřeby a neúčtuje si ceny, za které byste si měli chuť koupit nový auto.
    Thomas, tel.: 027 342 3777
    adresa: 80 Eastern Hutt Road, Lower Hutt
  • Vybavení na camping aj.: Zapomeňte na Warehouse, je to předražený čínský šunt. Zajděte si do charitativních kramků s použitými věcmi, kde splašíte kvalitnější nádobí, pracovní oblečení apod. (např. Red Cross Shop, The Salvation Army) v lepší kvalitě a za méně peněz a ještě tím podpoříte dobrou věc.

Super je, že je velmi jednoduchý přepis auta. Zajdete s majitelem na poštu a tam na jednoduchém formuláři přehlásíte majitele, zaplatíte asi 12 NZD a je to. Na uvedenou adresu vám přijde za pár dnů dopis o přehlášení. Pošta je vůbec zajímavý úřad :-). V podstatě tu zařídíte vše potřebné od přepisu auta, nákupu drogérie, zaplacení rego poplatku až tedy po poslání dopisu :). V Čr by tento systém taky mohli zavést, ušetřilo by se čekání a byrokracie…

3.) Zakládání účtu:
Jestli nemůžete z nějakého důvodu získat papír z nějaké oficiální ubytovny, zajděte do banky a poproste je, aby vám na adresu, kde žijete, poslali dopis (většinou pozvánku banky, abyste došli a účet si založili). Jakmile vám dopis dorazí, běžte do banky a zakládejte účet dle libosti. Ideálně tam hned vložte nějaký peníz a něco si po odchodu z banky kupte, třeba pivo :-)…tím se zaktivuje účet. Napijte se a skočte opět do banky pro „proof of fully functional bank account“. Potřebujete vlastně nějaký pohyb na účtu, aby byl účet plně funkční. Trochu hašišárna…

PS: Kamkoliv jdete cokoliv zařizovat, vezměte si vytištěná víza, pasy a vlastně raději všechny papíry. Úředník je bytost nepředvídatelná a kdoví, jaké postupy si vymyslí, aby vás vyzkoušel, zda o jeho službu stopro stojíte :).

4.) IRD – Vezměte si papíry od bankovního účtu (na NZ se bez účtu prostě nehnete, pokud chcete dělat cokoliv oficiálně), okopírujte si cestovní pasy. Po nás chtěli ověřené kopie pasu, tak buď zařídit ještě v ČR na poště nebo na NZ soudě, kde vám doklad okopírují a dají „štempl“, že je kopie pravá. Otázkou je, jestli to takto chtějí na každém Inland Revenue (úřad, kde žádáte o číslo poplatníka daně – IRD). Aktuální informace, co je třeba, naleznete na webu IR: http://www.ird.govt.nz/forms-guides/number/forms-700-799/ir742-nonres-offshore-individual.html (v horní části máte tl. Download) anebo si prostě formulář vyplníte na místě klasicky.

 

Postupně budu přidávat více informací.

Mějte se a užívejte volnosti a radosti :-).