Panama 2021

Píše se říjen 2021. Lidi žijí naplno volbami a za rohem se vaří další korona-šílenství. Tušila jsem, že jde do tuhého a po volbách se zase zavřou kohouty svobodnému dýchání. No nic, 1,5 roku strávených v ČR mi otevřelo oči a kupuju letenky do Panamy. Proč zrovna tam? Protože bychom se mohli jet podívat do Kostariky či Nikaragui….anebo taky úplně jinam, jak se později ukáže :). Tak sbalíme batohy, ale ne příliš objemné, pár triček, spoďáry, ani kytaru si neberu….jedem přece jen na měsíc….trochu jsem se měla poučit z minula 😀 (Když jsme takhle jeli do Austrálie na měsíční turné, tak se to proměnilo v pětileté dobrodružství na druhé straně světa). 

V noci jsme zůstali v Brně u kamarádky a ještě jsme si šli vyzvednout elektro-adaptér. Zastavili jsme se v hospůdce, potom jsme u kamarádky ještě protřídili nějaké věci, ať zbytečně netaháme 5 trik, stačí 3 kousky….. a ve 2 ráno vyrazili na bus Brno-Vídeň. Těch obstrukcí a papírů….uff….kde jsou ty časy, kdy stačil obyčejný pas. No…aktivní paní za přepážkou nás naštěstí pustila, i když si lustrovala ledacos… Po asi 10-hodinovém letu jsme přistáli v Panama City, vybrali lóve (peníz) v bankrotomatu, objednala jsem Uber tágo a jeli jsme se ubytovat do dobře hodnoceného hostelu. Byl večer, takže na nás nedolehlo to horko. Sice unavení, ale zašli jsme ještě do kšefu pro simkartu… Horko nás napálilo až pak druhý den, když jsme se šli projít po městě. Betonová jungle u moře. Venku tak 36 stupňů a lidi nosí roušky i v parku na vzduchu. Procházíme se kolem moře, podél silnice je něco jako parčík se stromy a chlápek prodává čerstvé ovoce a šťávy. Vodu jsme do sebe vylili raz dva a ovoce nám teda bodlo místo oběda. Nikdo nás nenapomínal, že jsme neměli masky….Ještě aby, řekla bych jim, že na karneval pojedu až do Ria :D. Co ale dělat ve městě? Chce to někam vypadnout. Trochu byl svízel v tom, že autopůjčovny akceptují jen kreditní karty a já si holt na nic nepůjčuju. Takže jsem projela FB a našla nějaký inzerát na soukromou autopůjčovničku. Slečna uměla i anglicky. Oni obyvatelé Panama City většinou anglicky umí, přece jen se jim tam Američan vplížil a vybudoval Panamský průplav. Taky se v Panamě platí americkým dolarem v podobě bankovek a drobné jsou zase panamské balboa. Tedy používají dvojitou měnu. 

Půjčili jsme si tedy auto na 3 dny a vyrazili do kopců. Pravidlo, které jsem převzala při cestování – vyvaruj nebo minimalizuj pobyt ve městech. Dorazili jsme do kráteru sopky, dnes úrodného a krásně zeleného údolí a vydali se na vandr po kopečcích. Je fakt, že v džungli není úplně dobrý nápad bloudit…naštěstí jsme došli do cíle, sice jinou cestou, ale o to dobrodružnější to bylo :).